SHARE

ROAD TO MTGP @ Scala, London
Sunday May 21st

Doors open 1pm – 1st bout at 2pm

Bout 1 – 59KG – N-Class
Kenneth (Fight Zone) V Liam Patel (Team Tieu)

Bout 2 – 65KG – N-Class
Katie Rand (Extreme Fighters) V Shannon Jewells (Team Tieu ONE LDN)

Bout 3 – 82KG – K-1 (a)
Sergejs Korzavihs (Enfield Fighters Club) V Davide Finazzi (Stars Gym)

Bout 4 – 62KG – N-Class
Sam Tiley (Jackapong) V Man Wah (Team Tieu)

Bout 5 – 72KG – C-Class
Lucho Castiglione (Fight Factory) V Stephen Ofori (KO Gym)

Bout 6 – 69KG – N-Class
Ollie McCready (Double K Essex) V Kaivery Thompson (Team Tieu)

Bout 7 – 76KG – K-1
Reuben Bonazabi (Jackapong) V Tan Tiraposin (Bloodline)

Bout 8 – 67KG – C-Class
Darragh Farrago (Double K) V Sunny Barsa (Team Tieu)

Bout 9 – 62KG – K-1
Simon Whitehead (K-Star Legacy) V Kyron Osborne (Fight City)

Bout 10 – 64KG – C-Class
Michael Sutton (Double K Essex) V Andrei Bodea (Team Tieu)

Bout 11 – 68KG – C-Class
Connor Hedley (Double K) V Velerio Mantinvani (KO Gym)

Bout 12 – 63KG – B-Class
Demba Sylia (France) V Thai Hoang (Team Tieu)

Bout 13 – 72KG – K-1
Ben Marlow (Double K) V Damon Davis (K-Star Legacy)

Bout 14 – 79KG – K-1
Sergiu Mihailov (London Shootfighters) V Patryk Zajdel (Team Tieu)

Bout 15 – 72KG – B-Class
Ashok Jega (Double K) V Mark Robinson (Jai Dee)

Bout 16 – 55KG – C-Class
Daniela Miranda (Fight Zone) V Nina Zhu (Team Tieu)

Bout 17 – 80KG – N-Class
Mark Riley (Double K) V Rashid Richardson (Team Tieu)

Bout 18 – 88KG – K-1
Ahmed Batnini (Perun Gym) V Andre Laing (Bloodline)

Bout 19 – 58KG – C-Class
Luke Davis (K-Star Legacy) V James Bird (Team Tieu)

Bout 20 – 76KG – K-1
Lucasz Duda (Enfield Fight Club) V Lawrence Brown (Team Tieu Nam Yang)

Bout 21 – 65KG – C-Class
Adetayo Duroshoa (Fight Zone) V Colin Chu (Team Tieu)

Bout 22 – 65KG – K-1
Leigh Hendley (Double K) V Luke Portanier (Diablo Gym)

Bout 23 – 77KG – C-Class
Luke Thompson (Fight Factory) V Eric Lie (Team Tieu)

Rounds and times are as follows:
K-1 (3×2), B-Class (5×2), C-Class (5×1.5) and N-Class (3×2)

Gyms participating:
Fight Factory, Team Tieu, Double K, Diablo, Fight Zone, Nam Yang, Enfield Fight Club, K-Star Legacy, Perun Gym, Bloodline, Jai Dee, London ShootFighters, KO Gym, Double K Essex, Fight City, Jackapong, Stars Gym, Team Tieu One LDN and Extreme Fighters.

If you have any queries regarding the line up please contact Phil at info@muaythaigp.com

 


MTGP8: Athens / KGP2: Athens @ Enastron, Athens
Saturday May 20th

PART 1

MTGP8: ATHENS – PRELIMS K1 FIGHT CARD

MTGP NEW HEROES SUPERFIGHTS

Bout 1 – Muay Thai 3×2 min -58kg
VLACHAKIS GIANNIS (Lions camp) V CHRISTOS KESIDIS (Liasis Team Cyprus)
Bout 2 – Muay Thai 3×2 min -74kg
FLORIN BEGA (Five Star) V VAGGELIS RIGAS (Cod s Camp)
Bout 3 – Muay Thai 3×2 min -63.5kg
PANTELIS SAMPROVALAKIS (Diamond-Crete) V EDDIE JOKA (Savage Camp)

KGP2: ATHENS – PRELIMS K1 FIGHT CARD

KGP NEW HEROES SUPERFIGHTS

Bout 4 – K-1 3X2min -67kg
MIKE DELIKOSTIOTIS (Arena.T.C.) V GIANNIS TSOUKALAS (Fighters South)
Bout 5- K-1 3X2min -65kg
ADRIAN SOULI (A.S.Elefsinas) V ADREAS ACHILEOS (Glory Gym)
Bout 6 – K-1 3X2 min -63.5kg
BERNADO SOPAJ (Leontes) V ADREAS KOULALIS (Kritikos Camp)
Bout 7 – K-1 3X2 min -80kg
ADREAS BIBAI (Diamond Camp) V VASILIS PANOS (CFA)
Bout 8 – K-1 3X3min -75kg SUPER FIGHT
MAVROMATIDIS ALEXANDROS (BF Academy) V MARIOS TSELA (Glory Gym)
Bout 9 – K-1 3X3min -67kg SUPER FIGHT
ILIAS MYRTINIS (Old School) V KOSTANDINOS KOSTANTAKOPOULOS (CFA)
Bout 10 – K-1 3X3min -75kg SUPER FIGHT
SOTIRIS TZIVELIS (Sofronas Team) V GIORGOS VERONIS (EFL)

MTGP8: ATHENS – OFFICIAL MUAY THAI FIGHT CARD

MTGP8 SUPERFIGHTS

Bout 11 – FTR 3X3min -67kg SUPER FIGHT
ANTONY KOUDELSKI (Savage Camp) V DIMOS ASIMAKOPOULOS (Gazis Team)

Bout 12 – Muay Thai 5X2min -60kg SUPER FIGHT
SOFIA TESKOU (Diamond Camp) V ELPIDA NASIOPOULOU (White Tiger)

Bout 13 – FTR 3X3min -60kg SUPER FIGHT
GIORGOS PAPOUTSAKIS (Rama Camp) V IGLY NAKO (Nas Camp)

PART 2

KGP2: ATHENS – OFFICIAL K1 FIGHT CARD

Bout 14 – K-1 RULES 3X3min -61kg
MANOLIS KALLISTIS (Diamond Camp) V PETROS ATHANASIOU (Kritikos Camp)

Bout 15 – K-1 RULES 3X3min -67kg
GIANNIS PAPADOPOULOS (Arena T.C) V ERALDO HALILAJ (Diamond Camp)

Bout 16 – K-1 RULES 5X3min -77kg World KGP Title
DIMITRIS CHIOTIS (Nas Camp) V MARLEY ZWANENBERG (Tieu Team UK)

MTGP8: ATHENS – OFFICIAL MUAY THAI FIGHT CARD cont.

Bout 17 – FTR 3X3min -72kg
ALEXANDROS VASILEIADIS (Pliakos Camp) V LOUIS MARCOULIAS (Team Tieu)

Bout 18 – MUAY THAI RULES 5X3min -59kg WMC Youth National Title
KOSTAS SARKIRIS (Nas Camp) V ELIAS MELIKIDES (Lumpinee Gym Cyprus)

SEMI FINALS MTGP 4 MAN TOURNAMENT
Bout 19 – SEMI FINAL (1) MTGP 4 MAN TOURNAMENT
FTR 3X3min -67kg

Bout 20 – SEMI FINAL (2) MTGP 4 MAN TOURNAMENT
FTR 3X3min -67kg

Bout 21 – Muay Thai 5X2min -50kg
KATIA TSOVGAN (Diamond Camp) V KAT PATON (OB Gym UK)

Bout 22 – FTR 3X3min -80kg
ALEXANDROS ARVANITIS (Pliakos Camp) V RYAN LI (Team Tieu UK)

Bout 23 – FTR 3X3min -80kg
10. DIAKAM EMMANUEL (Savage Camp) V ALEXANDROS MILOS (Rama Camp)

Bout 24 – FINAL WMC – SUPER 4-MAN TOURNAMENT

WMC SUPER 4-MAN TOURNAMENT FIGHTERS
NIKOS GRANTZIDIS (Diamond Camp)
GIORGOS MOUSTAKIS (X-Fight Nation/Nas Camp)
THANASIS KOUKOUFIKIS (Fight Lab)
ALEXANDROS MARAGKAKIS (Lions Camp)

Upcoming Bouts & News for the MTGP & KGP later this year: